• rainbow_bike  אופניים חשמליים

תקן ומידע חשוב אופניים חשמליים

ריכוז מידע וכתבות הקשורות לשימוש חוקי ולא חוקי באופניים וקורקינטים חשמליים. מדוע חשוב לרכוש אופניים תקניים, עניין ביטוח, סכנות משריפה ומידע חשוב למי שמחפש לרכוש אופניים חשמליים. אופניים חשמליים קונים רק אצל המומחים, ברוזן ומינץ !!!

 

באישור מכון התקנים

אופניים חשמליים (חשמליות) - מידע על תנאי האחריות, תפעול וטעינה של הסוללה, טיפים ועוד

18/12/2013

אחריות לאופניים חשמליים (למרות מה שרבים חושבים, אין לומר אופניים חשמליות).

 

על מנת שהאחריות תכנס לתוקף, יש למלא את טופס האחריות באתר על כל פרטיו עד לשבועיים מתאריך רכישת האופניים החשמליים.

 

חשוב לדעת!!

התקנת ידית גז (מצערת יד ל25 קמ"ש) אינה חוקית. האופניים החשמליים שמייבאת חברת רוזן ומינץ עומדים בתנאי התקן האירופאי ובאישור מכון התקנים הישראלי ובעלי מצערת עד ל 6 קמ"ש.  אין לגעת ולשנות את הרכיבים החשמליים באופניים התקניים.

שימוש באופניים עם ידית גז (25 קמ"ש) מבטלת את הכיסוי הביטוחי שניתן לרוכב וחושפת אותו לתביעות במקרה של תאונה ונזק לצד ג'. שימוש בידית גז מקצר משמעותית את טווח הנסיעה, אורך חיי הסוללה וגורם לבלאי מואץ למנוע ומערכת ההינע. בנוסף החלה המשטרה להחרים אופניים לא תקניים מרוכבים פרטיים ומחנויות המוכרות אופניים לא תקניים.


תנאי האחריות 
האחריות לאופניים החשמליים (אין לומר אופניים חשמליות) ניתנת על פגמים ביצור בלבד, בתנאי שנעשה באופניים שימוש סביר ובהתאם להוראות ולא על פגם שנגרם כתוצאה מתאונה, נפילה, נזק, מכה או שימוש לא סביר.
האחריות בתוקף למשך שנה אחת מיום הרכישה. האחריות תקפה לרוכש המקורי בלבד לאחר הצגת תעודת אחריות חתומה באחד מסניפי הרשת.

 

האחריות כוללת את הרכיבים הבאים:

שלדה, מערכת החשמל, סוללה נטענת, חלקים ומכלולים למעט חלקים מתבלים ומתכלים הכוללים: צמיגים, פנימיות, שרשרת הינע, חישוקים וחישורים (שפיצים), ידיות אחיזה, רפידות בלם, כבלים ומובילי כבלים, תאורה קדמית ואחורית. האחריות לא תקפה במידה ונעשה באופניים שימוש מסחרי בתשלום ושלא בתשלום.

כתב האחריות לאופניים חשמליים אינו מכסה בכל צורה נזק לצד ג', נזקי גוף או נזק מכל סוג שהוא, להוציא נזק למוצר עצמו לפי המופיע בתנאים שבכתב האחריות.
במידה ובתקופת האחריות מוחלפת סוללה בגין אי אספקת כוח – האחריות לסוללה החליפית תהיה חופפת לסוללה המקורית – עד שנה ממועד הרכישה המקורית בלבד. 
בתקופת האחריות תישא רוזן ומינץ בכל עלויות העבודה והשרות בעבור תיקון התקלות הקשורות לרכיבים הנמצאים תחת תקופת האחריות ומצוינים למעלה. כדי לקבל שירות יש לגשת עם האופניים לאחד מסניפי הרשת עם תעודת האחריות החתומה שנשלחה בזמן הרכישה בפקס או לכתובת הדוא"ל המופיעה בתעודת האחריות.


הגבלת אחריות

אחריות רוזן ומינץ לאופניים חשמליים (אין לומר אופניים חשמליות) מוגבלת לתיקון או החלפת החלק הפגום בלבד. במקרה של החלפת חלק תקול במסגרת האחריות יהיה החלק המוחלף שווה ערך או עולה בערכו לחלק התקול, בעל תפקוד ופעילות זהה לחלק התקול וזאת על פי שיקול הדעת הבלעדי של היבואן . לפי שיקול דעת בלעדית, החלק שמסופק יכול להיות חדש או מחודש ובעל איכות וביצועים זהים לחלק המקורי.

ביטול אחריות 
האחריות לא תקפה במידה וימצא שהשימוש באופניים לא היה סביר, או בהתאם להוראות כפי שמופיע בעלון הצרכן. במידה ונעשה תיקון או שינוי במערכת החשמל ובכלל, שלא ע"י טכנאי מורשה מטעם רוזן ומינץ, האחריות מבוטלת. האחריות תבוטל במידה ונמצא שהאופניים שימשו לרכיבה באופן מסחרי / השכרה בתשלום או ללא תשלום. האחריות אינה מכסה נזקי התעללות, הזנחה ושימוש לא בהתאם להוראות השימוש והתחזוקה. נזקי מים, מלח, דהיית צבע מאור השמש, שבר מעומס ומשקל חריג, שימוש בחומרים ותיקונים שאינם ע"י גורם מוסמך – יסירו את האחריות באופן מיידי.


מובהר בזאת כי היבואן לא יחדש במישרין או בעקיפין את האחריות עבור המוצר, כולל אחריות כשירות למוצר במידה והלקוח לא עמד בהוראות שבעלון הצרכן הקשורות לשימוש, טיפול, תחזוקה ורכיבה סבירה באופניים החשמליים.

 

הסוללה הנטענת – שימוש ותחזוקה.

שימוש נכון וטיפול בסוללה יאריך את אורך החיים שלה, את טווח הרכיבה וימנע הוצאות מיותרות. חשוב לזכור שהסוללה הינה החלק היחיד והיקר ביותר באופניים החשמליים.
דגמי האופניים שלנו מסופקים עם סוללות מסוג ליתיום יון
Li-ion אשר הן המתקדמות והיעילות ביותר לשימוש כיום. סוללות אלה אינן דורשות תחזוקה והן קלות משמעותית מסוללות אחרות.

הוראות והמלצות לשמירה על הסוללה הנטענת
יש לעיין בעלון הצרכן שסופק עם האופניים. יש לטעון את הסוללה במלואה לפני השימוש הראשוני. חשוב להבין שנדרשים 3-4 מחזורי טעינה ופריקה כדי שהסוללה תגיע לשיא ההספק.
• יש לטעון את הסוללה לפי ההוראות המצוינות בעלון המסופק עם האופניים. 4-6 שעות

• הטעינה תתבצע אך ורק עם המטען המקורי שסופק עם האופניים. אין לטעון במטען אחר.המטען מגן על הסוללה

     מפני טעינת יתר אך אסור לטעון את הסוללה למעלה מ 24 שעות.
 אסור לטעון סוללות אחרות עם המטען שסופק עם האופניים החשמליים.
 סוללות ליתיום Li-ion יש לטעון במלואן לפחות פעם ב- 60 יום עד לשימוש מחדש.
 יש לטעון את הסוללה בסיום הרכיבה. יש לעיין בהוראות הטעינה וזהירות המסופקים בהוראות השימוש באופניים.
 יש לנתק את המטען משקע החשמל בסדר פעולות לפי המצוין בעלון המשתמש כאשר פעולת הטעינה הסתיימה.

     יש לכבות את מתג ההפעלה ע"י סיבוב המפתח למצב OFF בתום כל שימוש.
• 
במידה ולא מתוכנן שימוש באופניים החשמליים, מומלץ לבצע טעינה מלאה של הסוללה ולאחסן במקום יבש ומוצל בטמפרטורת החדר,

     בכל מקרה לא מתחת ל 8 מעלות./ יש לוודא שהמשטח עליו מונחת הסוללה אינו דליק, ואינו נמצא ליד מקורות חום כגון תנור, מזגן, רדיאטור וכיו"ב.


אזהרה:
השארת האופניים כשמתג ההפעלה במצב ON למשך זמן של 5-9 שבועות ו/או השארת הסוללה ללא טעינה לאחר 60 יום מהטעינה האחרונה עלולים להביא למצב של פריקה עמוקה אשר גורמת לאובדן היכולת לטעון מחדש את הסוללה ולנזק בלתי הפיך.

 

הרכבה עצמית:

בהרכבה עצמית יש לוודא שכול הברגים מחוזקים ובמיוחד יש לחזק את הפדלים, מעצורים, צירים, ומומלץ שטכנאי של היבואן יאשר את ההרכבה וזאת כדי למנוע תקלות שלא יוחלפו במסגרת האחריות כגון שחיקת ההברגה בזרוע הפדל הנובעת מאי חיזוק ראשוני של הפדל.

 

להסבר מפורט יותר כנסו לסרטון באתר:

http://www.rosen-meents.co.il/?CategoryID=1038&ArticleID=6172


טיפים, המלצות שאלות ותשובות בנושא האופניים החשמליים (אין לומר אופניים חשמליות)

ש. האם אפשר לשנות את מהירות הרכיבה באמצעות המצערת מ6- קמ"ש ל- 25 קמ"ש

ת. בשום אופן לא!! ברגע שנוגעים במערכת החשמל, האופניים לא יהיו תקניים וגם לא תנתן אחריות על אופניים אילו. 

ש. מהו אורך החיים של הסוללה?
ת. אורך חיי סוללה תלויים בשימוש ובאופן התחזוקה שלה ובשימוש שאנו עושים באופניים.

אורך חיים של סוללת "ליתיום" LI-ION הינו 400-500 מחזורי טעינה/פריקה מלאים בכפוף לאיכות החומרים ואופן הייצור. בטעינה ופריקה חלקית של 50% בלבד ניתן להגיע ל 1000-1200מחזורים. שימוש שמרני בסוללה הכולל ביצוע של פעם בחודש פריקה כמעט מלאה לפני הטענה יאריך את חייה. הסוללה מסיימת את חייה כאשר אינה מסוגלת לספק לפחות 20% מההספק הנקוב שלה לאחר טעינה מלאה. סוללה זאת אינה מספקת את הטווח הנדרש ואינה שמישה יותר, יש למחזרה ולרכוש חדשה. 


ש. האם עלי וטעון ולפרוק את הסוללה לפני שימוש ראשוני?
ת. כן. בכדי להשיג את האופטימום מהסוללה ולהכשיר אותה לטעינה מלאה לחלוטין רצוי לטעון ולפרוק את הסוללה 3 פעמים ברציפות. לאחר ביצוע של 3 מחזורי טעינה ופריקה מלאים תגיע הסוללה למצב של הספק אופטימלי.


ש. האם זה טבעי שהסוללה מתחממת בעת הטעינה?
ת.  כן זה טבעי שהסוללה תתחמם מעט בזמן הטעינה. יש להפסיק את הטעינה במידה ומורגש ריח רע, עשן או כל דבר חריג. חשוב לטעון את הסוללה בחדר מאוורר ויבש.

ש. מה המידע המוצג בנורות החיווי שבמטען ?

ת. נורת לד – תאורה ירוקה – המטען מחובר לחשמל / הטעינה הסתיימה

    נורת לד – תאורה אדומה – הסוללה בטעינה

    נורת לד – תאורה אדומה מהבהבת – תקלה בסוללה או תקלה במטען

    נורת לד – אין תאורה – תקלה במטען או שהמטען אינו מחובר לחשמל.


מיחזור הסוללה 

סוללת האופניים מכילה חומרים שיש למחזר כדי למזער את הנזק לסביבה. אין להשליך סוללה ישנה, יש להביאה לאחד מסניפי הרשת למחזור. החזרת הסוללה הישנה לפריקה ומחזור לסניפי הרשת תזכה את הלקוח בהנחה של 10% ברכישת סוללה חדשה. 


מתי אסור לטעון את הסוללה?

אסור לטעון את הסוללה במקרים הבאים :

התחממות יתר של המטען וגוף הסוללה.

חוטי המטען גלויים חשופים, גוף המטען פגום או שבור.

ריח חריג או עשן מגוף הסוללה או המטען.

בסביבה לחה, בחדרים עם רטיבות ובמקום ללא אוורור מספק.

בטעינה הסוללה מחוץ לאופניים חשוב להציב את הסוללה ופתיל הטעינה במקום בטוח הרחק מהישג יד של ילדים.

 

שאלות ותשובות.

ש. האם יש בדיקות שעל הרוכב לבצע לפני כל נסיעה באופניים החשמליים?

ת. כן, להלן רשימת בדיקות קצרה שיש לבצע לפני כל נסיעה

1. בדוק תקינות תאורה, בלמים, והפסקת פעילות המנוע בזמן בלימה

2. בדוק לחץ אויר תקין, מלא לפי הצורך כדי לאפשר טווח רכיבה מקסימאלי

3. בדוק הידוק גלגלים קדמי ואחורי

4. בדוק שהסוללה טעונה במלואה

5. בדוק יעילות הבלמים, גלגול חופשי של הגלגלים כאשר ידית הבלם משוחררת

6. בדוק הידוק חבק מוט אוכף, הידוק חבק מוט כידון והידוק חבר ציר קיפול שלדת האופניים.

 

ש. מהו טווח הנסיעה שמספקים האופניים החשמליים (אין לומר אופניים חשמליות) של רוזן ומינץ ? 
ת. טווח הנסיעה נע בין 25-50 ק"מ. הטווח האמתי בפועל תלוי במשתנים רבים: סוג הדרך, משקל הרוכב והמטען, תנאי / כיון הרוח, כמות הבלימות וההאצות, לחץ אוויר בצמיגים, תחזוקת האופניים, כמות העזרה בדיווש שמספק הרוכב, בחירה בכמות העזרה מהבקר החשמלי (אסיסט), עליות או ירידות וכיו"ב. שימוש בידית גז אינו חוקי ומקטין את הטווח הרכיבה ואת אורך חיי הסוללה ב 50%.

 

ש. האם עלינו לחבוש קסדה בעת הרכיבה? 
ת. חבישת קסדה למרות שאינה מחויבת בחוק הינה חשובה מאד לביטחונכם ושלומכם. חשוב מאד להצטייד בקסדה תקנית ואיכותית שתשמור עליכם במקרה של תאונה.

 

ש. כיצד טוענים את הסוללה של האופניים החשמליים?

ת. יש לקרוא בעיון את הוראות השימוש שמסופקים עם האופניים. זמני טעינה מלאה הינם בין 5-8 שעות. במטען מוצג מהלך הטעינה ע"י נורית LED . נורית אדומה – במצב טעינה נורית ירוקה – הטעינה הסתיימה. המטען מגן על הסוללה מטעינת ייתר, אך אין לטעון מעבר ל 24 שעות


ש. מתי עלי להחליף את הסוללה?
ת. חיי סוללת ליתיום הינם בערך 12-24 חודשים. אופי הטיפול בסוללה ואופן ההטענה שלה הינו קריטי לאריכות חיי הסוללה. סוללות ליתיום ( (Li
-ION ניתנות לטעינה של 400-600 מחזורים. טעינה חלקית או טעינה שלא לאחר פריקה מלאה מקצרים את אורך חיי הסוללה. כאשר הסוללה אינה מספקת טווח של לפחות 20% מהטווח המקורי שהייתה חדשה, היא סיימה את חייה.


ש. רכישת סוללה נטענת חדשה / נוספת - היכן רוכשים? 
ת. לאחר סיום אורך חיי הסוללה, יש למסור אותה לאחד מסניפי הרשת אשר ימכרו לכם סוללה מקורית חדשה להמשך שימוש והנאה מהאופניים החשמליים. יש למחזר את הסוללה הישנה. החזרת סוללה הישנה לפריקה ומחזור לסניפי הרשת תזכה את הלקוח בהנחה של 10%ברכישת סוללה חדשה.

ש. מהו אורך החיים של המנוע? 
ת. המנועים החשמליים המסופקים הינם איכותיים ומכוסים באחריות של שנה אחת. האצות מתונות, דיווש עזרה בהאצה ישמרו על המנוע לאורך זמן של עד 5-7 שנים. 


ש. האם ניתן לתקן את האופניים החשמליים לבד?  
ת. תיקון האופניים ושמירה על תנאי האחריות מחייב הבאתם לאחד מסניפי רשת רוזן ומינץ בלבד. תיקון האופניים יבוצע ע"י טכנאי מורשה מטעם רוזן ומינץ בלבד. הוראות אלה כוללות את המטען ואת הסוללה לרבות כבלי הזנה.


ש. האם ניתן לרכוב בגשם?
ת. האופניים מיועדים לרכיבה בתנאי רטיבות וגשם. אסור להחנותם בחוץ. אין להכנס לשלוליות עמוקות, אסור לשטוף את האופניים עם צינור מים. לאחר רכיבה בגשם יש לנגב את הסוללה, הרכיבים החשמליים ואת השרשרת במטלית יבשה. יש לרכוב באופן מתון יותר בזמן שהכביש רטוב. יש להימנע האצות ובלימות חרום.


ש. מדוע יש לדווש כדי שהמנוע יפעל?
ת. מצערת היד תאפשר התחלת רכיבה בטוחה ויציבה עד 6 קמ"ש למהירות גבוהה יותר עד 25 קמ"ש, יש לדווש דיווש קל. ניתן למי שרוצה לדווש באופן מלא להאריך משמעותית את הטווח ולבצע קצת פעילות גופנית. התקן הישראלי והאירופאי המתייחס לאופניים חשמליים עם מנוע עזר דורש כי המנוע החשמלי יפסיק לפעול כאשר אנו מפסיקים לדווש או לוחצים על הבלמים בדגמים מסוימים  האופניים הנמכרים ברשת רוזן ומינץ הינם חוקיים ומתאימים לתקנים המותרים בארץ ובאירופה תקן-EN 15194, הדגמים כולם מאפשרים רמת בטיחות מקסימאלית בהתאם לתקינה החוקית.

 

ש. האם צריך רישיון או ביטוח לרכב על אופניים חשמליים (אין לומר אופניים חשמליות)?
ת. אופניים חשמליים עם מנוע עזר אינם מחויבים בביטוח או רישיון. כל שינוי במערכת החשמל שכולל התקנת ידית גז (מצערת גז), ביטול הצורך בדווש להפעלת המנוע, הגדלת הספק המנוע מעל ל 250 וואט תבטל את החוקיות של האופניים ובמקרה של תאונה יהיה הרוכב מחויב בתשלומי פיצויים ובעונשים הקבועים בחוק כתוצאה משינוי זה. בכל מצב של שינוי באופניים שיגרום לרכיבה מעל ל25 קמ"ש ייחשבו האופניים כאופנוע על כל המשתמע מכך, כולל חובת רישיון, ביטוח, קסדה, רכיבה רק על כבישים וכו'. כדאי לשקול לרכוש ביטוח שמכסה את הרוכב במידה ופגע בהולך רגל או גרם לנזק לרכוש.

 

ש. האם האופניים של רוזן ומינץ חוקיים?
ת. כל האופניים החשמליים שלנו מיוצרים בהתאם לתקינה האירופאית 
EN-15194 המאומצים על יד תקנות משרד התחבורה הישראלי ומכון התקנים הישראלי. אופניים עם מנוע עזר חייבים להתקיים התנאים הבאים:

• הספק המנוע לא יעלה על 250W.

• על המנוע להפסיק לפעול כאשר נפסקת הנעת הדוושות

 ניתוק זרם החשמל למנוע בזמן בלימה
 המהירות המושגת בעזרת המנוע תוגבל ל-25 קמ"ש.

ש. היכן אפשר לרכוב עם האופניים החשמליים?
ת. ניתן לרכוב בדרכים סלולות, מרוצפות וכבושות בהתאם לכללי הזהירות. יש לרכוב עם קסדה תקנית, תאורה פועלת בזמן חשיכה, בגדים זוהרים / ווסט זוהר. הרכיבה בדרכי עפר כבושות חייבת להתבצע בזהירות ובמהירות מתונה. חשוב מאוד לא לקפוץ על מדרכות, קפיצות אילו מזיקות לגלגל ולמנוע ומקצרות את חייהם באופן דרמתי.

ילדים מגיל 14-16 ירכבו רק על שבילי רכיבה, ילדים מעל גיל 16 אמורים לרכב על הכביש ובזהירות רבה.

 

על מנת שהאחריות תכנס לתוקף יש למלא את טופס האחריות באתר עד לשבועיים מתאריך הרכישה על כל פרטיו.

עבור לתוכן העמוד